Nowoczesne, multimedialne scenariusze lekcji religii oraz spotkania z uczniami

Profesjonalne wsparcie dla katechetów, księży i pedagogów w procesie edukacji religijnej.

PATRONAT

Nasz projekt posiada Patronat Honorowy MEN

logo_minister

NASZA MISJA

Powstrzymanie narastającego trendu laicyzacji wśród młodzieży.

Ostatnimi laty obserwujemy ogromny spadek poziomu religijności młodych ludzi, którzy coraz rzadziej deklarują wiarę religijną i coraz rzadziej uczestniczą w praktykach religijnych. Instynktownie czujemy potrzebę renowacji życia duchowego młodych ludzi. Obserwujemy zjawisko laicyzacji w codziennym życiu, mediach i przede wszystkim w kontakcie z młodzieżą. Co zaś na ten temat zaś mówią dane statystyczne?

Najnowszy raport CBOS „Młodzież 2018” w sekcji „Religijność młodzieży i uczestnictwo w lekcjach religii w szkołach” prezentuje bardzo niepokojące dane.

0 %
młodzieży nie uczestniczy w żadnych praktykach religijnych
0 %
o tyle spadł współczynnik uczestnictwa w katechezie jedynie w ciągu ostatnich 8 lat

Od kilku lat notujemy obniżanie się odsetków uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkole. Badania pokazują, że problem narasta szczególnie w miastach. Począwszy od roku szkolnego 1990/1991 (gdy wprowadzono lekcje religii do szkół, a CBOS po raz pierwszy pochylił się nad tym zagadnieniem) obserwowaliśmy trend wzrostowy. W 2010 aż 93% badanych uczestniczyło w lekcjach religii. Od tamtej pory wskaźnik ten zaczął diametralnie spadać spadać i w 2018 r. jedynie 70% uczniów (najmniej w historii badań) deklarowało udział w lekcjach religii.

Uczestnictwo w Katechezie wśród młodzieży w 2010 r.

Ogólny współczynnik 93%

Uczestnictwo w Katechezie wśród młodzieży w 2018 r.

Wsie oraz miasta poniżej 20 tys. mieszkańców 77%
Miasta od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców 59%
Miasta powyżej 500 tys. mieszkańców 44%

W ciągu najbliższych lat sytuacja będzie się pogarszać.

Sale katechetyczne będą pustoszały. Wskazują na to najbardziej niepokojące dane w historii badań CBOS. Spośród młodzieży uczęszczającej na religię:

0 %
młodzieży twierdzi, że lekcje katechezy są jak wszystkie inne lekcje i niczym szczególnym się nie wyróżniają
0 %
młodzieży uważa katechezę za nudną oraz, że nic ważnego się na niej nie dzieje

ODPOWIEDŹ NA POTRZEBĘ SKUTECZNEJ EDUKACJI RELIGIJNEJ

  • nowoczesny program wspierający nauczanie katechezy w szkołach
  • opracowany przez Fundację "Wypłyń na Głębię" we współpracy z ekspertami z dziedziny pedagogiki, katechezy, teologii oraz przeciwdziałania przestępczości
  • zawiera multimedialne materiały oraz zestaw profesjonalnych metod i narzędzi wspierających nauczanie katechetyczne
  • celem programu jest krzewienie wiary katolickiej w młodym pokoleniu i powstrzymanie obserwowanego spadku uczestnictwa w lekcjach religii
  • dedykowany katechetom, księżom i wychowawcom pracującym z młodzieżą

CO SKŁADA SIĘ NA PROJEKT "KATECHEZA 2.0"?

ELEMENTY PROGRAMU

video-camera2

Filmy

Materiały wideo zawierające świadectwa, wywiady, historie nawróconych i omówienia ważnych tematów z punktu widzenia katechezy, chrześcijaństwa i rozwoju duchowego za pomocą współczesnego języka i przy pomocy osób znanych wśród młodzieży. Dostępne w formacie on-line.

users-meeting-people

Spotkania z młodzieżą

Angażujące i poruszające spotkania katechetyczne z uczniami w szkołach i parafiach. Bohaterowie naszych filmów to znani nawróceni katolicy, którzy od wielu lat jeżdżą po kraju i odwiedzają placówki dydaktyczne w całej Polsce ewangelizując młodzież.

contract

Scenariusze lekcyjne

Filmy zawierają dołączane scenariuszami lekcji dla różnych grup wiekowych inspirujące uczniów do zgłębiania wiary katolickiej. Umożliwiają sprawne i skuteczne przeprowadzenia lekcji Katechezy 2.0.

stationery

Ćwiczenia i materiały dodatkowe

Przygotowane przez pedagogów oraz katechetów materiały utrwalające zdobytą wiedzę i uczące młodzież jej zastosowania w praktyce.

web

Dostęp do serwisu WWW

Prowadzący projekt Katecheza 2.0 w swojej placówce dydaktycznej posiada stały dostęp on-line do materiałów (filmy, materiały dodatkowe w formatach cyfrowych).

PROWADZĄCY SPOTKANIA I POMYSŁODAWCY KATECHEZY 2.0

TWÓRCY PROJEKTU

Bartek Krakowiak

Bartek Krakowiak

Wychowany w alkoholowej rodzinie 24-letni warszawiak. Po pobytach w poprawczaku i ośrodku terapii uzależnień wrócił do narkotyków. Za ostatnie pieniądze kupił plecak i wybrał się pieszo do Medjugorie. Owocem pielgrzymki była zmiana życia i świadectwo nawrócenia, którym dzielił się z tysiącami ludzi podczas setek spotkań w szkołach, kościołach oraz w książce “Z Buta do Maryi”. Był gościem programów telewizyjnych (TVP1, TV POLONIA) i radiowych. Obecnie, jako popularny bloger i autor, skupia na swoim profilu na facebooku ponad 25 500 osób.

Piotr Szwędrowski

Piotr Szwędrowski

Koordynator projektu Katecheza 2.0. Trzeźwiejący alkoholik, który nie pije od 5 lat. Autor projektów profilaktycznych skierowanych do różnych grup wiekowych. Prezes Fundacji WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ. W zeszłym roku prowadził spotkania w 74 zakładach karnych, poprawczych i ośrodkach wychowawczych. Mówca, specjalista ds. młodzieży i profilaktyki. Przed osiągnięciem swojego „dna” i nawróceniem, aktywny działacz w branży hip hopowej i odzieżowej.

Kacper

Kacper "Kacu" Gudzikowski

Od ponad 10 lat pracuje z młodzieżą jako nauczyciel, animator kultury i wychowawca w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Przez 4 lata prowadził autorskie zajęcia biblijne i przygotowywał młodzież do bierzmowania w MOW w Stobrawie. Jako ewangelizator odwiedził dziesiątki szkół i parafii, dzieląc się świadectwem i swoim rapem. W 2019 został prowadzącym i gospodarzem w filmach przygotowywanych na potrzeby programu “Katecheza 2.0”.

BOHATEROWIE FILMÓW I WSPÓŁTWÓRCY PROJEKTU

AMBASADORZY

Ksiądz Jakub Bartczak

Ksiądz Jakub Bartczak

Kapłan, który od wielu lat łączy działalność duszpasterską w parafii z ewangelizacją poprzez muzykę hip-hop. Teledyski, z jego udziałem obejrzano 13 000 000 razy w serwisie YouTube. Wideoklipy księdza są prezentowane podczas lekcji katechezy i stanowią pomoc dydaktyczną podczas zajęć w szkołach. Kapłan został Ambasadorem Światowych Dni Młodzieży 2016. Był wielokrotnie gościem i bohaterem reportaży telewizyjnych (TVP 1), prasowych (Gość Niedzielny) i radiowych (Polskie Radio).

POZOSTAŃ W KONTAKCIE

ZOSTAW SWÓJ ADRES E-MAIL

Projekt znajduje się w fazie realizacji. Aby być na bieżąco z postępami prac i uzyskać informacje, gdy  wystartuje, zostaw swój adres e-mail. Otrzymasz informacje z pierwszej ręki, gdy tylko materiały będą gotowe oraz specjalną ofertę dla pierwszych uczestników programu.

AUTORZY PROJEKTU

FUNDACJA "WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ"

Posiadamy niezbędną wiedzą i doświadczenie w działalności ewangelizacyjnej i profilaktycznej. W ramach działalności profilaktycznej prezes Fundacji - Piotr Szwędrowski był pomysłodawcą i współprowadzącym projekt na terenie zakładów karnych w całej Polsce o nazwie "Skazany na Wolność", który dotarł swoim zasięgiem do 74 jednostek o charakterze penitencjarnym. Dotychczasowa działalność fundacji o charakterze ewangelizacyjnym to projekty "Święci przy Kawie" oraz "Wypłyń na Głębię" które powstały z pasji do Słowa i aktywnego działania na Chwałę Pana. Fundacja pasją do aktywności chce zarażać innych, aby każdy człowiek mógł wypełniać swoją życiową misję i rozwijać talenty niezbędne do jej wypełniania.

Projekt KATECHEZA 2.0 to naturalny rozwój Fundacji, abyśmy przy wykorzystaniu posiadanych zasobów mogli działać jeszcze szerzej i skuteczniej. Fundacja dzięki KATECHEZIE 2.0 wchodzi w nowy etap działalności głoszenia kerygmatu i nowej ewangelizacji wśród bardzo potrzebującej grupy odbiorców, czyli wśród młodzieży.

SZUKAMY WSPARCIA NA REALIZACJĘ PROJEKTU

WESPRZYJ PROJEKT KATECHEZA 2.0

Kliknij w odnośnik poniżej, aby wesprzeć nas za pomocą szybkiej, prostej i bezpiecznej darowizny internetowej.

Lub wykonaj przelew na następujące dane:

Fundacja WYPŁYŃ NA GŁĘBIĘ
numer konta: 77 1050 1953 1000 0090 8050 6539

ul. Frezerów 3 Lublin 20-209

NIP 946 268 49 60
KRS 0000761980

MASZ PYTANIA?

NAPISZ DO NAS, ZADZWOŃ LUB SKORZYSTAJ Z FORMULARZA

Katecheto, Dyrektorze, Proboszczu - wypełnij poniższy formularz by zaprosić do szkoły/parafii prowadzących program Katecheza 2.0.
(Formularz ma charakter niezobowiązujący. Na podany w formularzu adres e-mail prześlemy szczegółowe informacje. Spotkania w ramach programu są przeznaczone dla młodzieży w wieku od 12 do 19 r.ż.)

PATRONAT HONOROWY

Projekt objęty Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej

PATRONI

Nasi Partnerzy