Czym jest Katecheza 2.0 ?
- nowoczesny program wspierający nauczanie katechezy w szkołach
- opracowany przez Fundację "Wypłyń na Głębię" we współpracy z ekspertami z dziedziny pedagogiki, katechezy, teologii oraz przeciwdziałania przestępczości
- zawiera multimedialne materiały oraz zestaw profesjonalnych metod i narzędzi wspierających nauczanie katechetyczne
- celem programu jest krzewienie wiary katolickiej w młodym pokoleniu i powstrzymanie obserwowanego spadku uczestnictwa w lekcjach religii
- dedykowany katechetom, księżom i wychowawcom pracującym z młodzieżą
Elementy programu
Główne cechy programu
Powstrzymanie narastającego trendu laicyzacji wśród młodzieży.
Ostatnimi laty obserwujemy ogromny spadek poziomu religijności młodych ludzi, którzy coraz rzadziej deklarują wiarę religijną i coraz rzadziej uczestniczą w praktykach religijnych. Instynktownie czujemy potrzebę renowacji życia duchowego młodych ludzi. Obserwujemy zjawisko laicyzacji w codziennym życiu, mediach i przede wszystkim w kontakcie z młodzieżą. Co zaś na ten temat zaś mówią dane statystyczne?
Najnowszy raport CBOS „Młodzież 2018” w sekcji „Religijność młodzieży i uczestnictwo w lekcjach religii w szkołach” prezentuje bardzo niepokojące dane.
Od kilku lat notujemy obniżanie się odsetków uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkole. Badania pokazują, że problem narasta szczególnie w miastach. Począwszy od roku szkolnego 1990/1991 (gdy wprowadzono lekcje religii do szkół, a CBOS po raz pierwszy pochylił się nad tym zagadnieniem) obserwowaliśmy trend wzrostowy. W 2010 aż 93% badanych uczestniczyło w lekcjach religii.
Od tamtej pory wskaźnik ten zaczął diametralnie spadać spadać i w 2018 r. jedynie 70% uczniów (najmniej w historii badań) deklarowało udział w lekcjach religii.
W ciągu najbliższych lat sytuacja będzie się pogarszać.
Sale katechetyczne będą pustoszały. Wskazują na to najbardziej niepokojące dane w historii badań CBOS. Spośród młodzieży uczęszczającej na religię:
Rozmowa księdza dr Jacka Buty (zastępcy Dyrektora Wydziału Katechetycznego Diecezji Włocławskiej) z Kacprem Gudzikowskim - współtwórcą i prowadzącym program.
Twórcy projektu
Kacper Gudzikowski
Prowadzący filmy “Katechezy 2.0” współtwórca programu. Od ponad 10 lat pracuje z młodzieżą jako nauczyciel, animator kultury i wychowawca w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Przez 4 lata prowadził autorskie zajęcia biblijne i przygotowywał młodzież do bierzmowania w MOW w Stobrawie. Jako ewangelizator odwiedził dziesiątki szkół i parafii, dzieląc się świadectwem i swoim rapem. W 2019 został prowadzącym i gospodarzem w filmach przygotowywanych na potrzeby programu “Katecheza 2.0”.
Igor Gielniak
Prezes Fundacji "Wypłyń na Głębię" tworzącej projekt i jego opiekun. Wieloletni przedsiębiorca, organizator rekolekcji "Biznes po Bożemu". W pracy poza Fundacją, specjalizuje się w zarządzaniu kryzysowym. Doświadczenia wyniesione z trudnej sytuacji we własnej firmie, wykorzystuje dziś do pomagania innym przedsiębiorcom w przezwyciężaniu kryzysów. Stworzył serię rekolekcji dla przedsiębiorców ("Biznes po Bożemu"), podczas których pokazuje, że Pan Bóg jest w stanie wyciągnąć człowieka z każdej sytuacji. Absolwent: Uniwersytet Gdańskiego, International Marketing and Management Executive Program, BI, Oslo; Entrepreneurial Management and Executive Development, Florida Institute of Technology, USA. Ojciec piątki dzieci.
Sebastian Surowiec
Uczestnik i współprowadzący program “Katecheza 2.0”. Raper, autor tekstów, realizator nagrań. Mimo młodego wieku, ma już na koncie kilkanaście występów scenicznych (m. in. na "Festiwalu Wiary" w Hali Podpromie w Rzeszowie), album muzyczny (zatytułowany "Next Step") oraz udział w wielu chrześcijańskich projektach muzycznych (m.in. AmenBreak oraz Fresh Mercy Posse Cut). Student inżynierii akustycznej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Ambasadorzy
Ksiądz Jakub Bartczak
Kapłan, który od wielu lat łączy działalność duszpasterską w parafii z ewangelizacją poprzez muzykę hip-hop. Teledyski, z jego udziałem obejrzano 13 000 000 razy w serwisie YouTube. Wideoklipy księdza są prezentowane podczas lekcji katechezy i stanowią pomoc dydaktyczną podczas zajęć w szkołach. Kapłan został Ambasadorem Światowych Dni Młodzieży 2016. Był wielokrotnie gościem i bohaterem reportaży telewizyjnych (TVP 1), prasowych (Gość Niedzielny) i radiowych (Polskie Radio).
Bartek Krakowiak
Wychowany w alkoholowej rodzinie 24-letni warszawiak. Po pobytach w poprawczaku i ośrodku terapii uzależnień wrócił do narkotyków. Za ostatnie pieniądze kupił plecak i wybrał się pieszo do Medjugorie. Owocem pielgrzymki była zmiana życia i świadectwo nawrócenia, którym dzielił się z tysiącami ludzi podczas setek spotkań w szkołach, kościołach oraz w książce “Z Buta do Maryi”. Był gościem programów telewizyjnych (TVP1, TV POLONIA) i radiowych. Obecnie, jako popularny bloger i autor, skupia na swoim profilu na facebooku ponad 25 500 osób.
Radosław Pazura
Polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny oraz lektor. Zaistniał w wielu filmach kinowych i telewizyjnych, w kilkunastu serialach i teatrach telewizji, grając główne oraz drugoplanowe role. W 2003 r. został ranny w wypadku samochodowym, w którym kierowca (Waldemar Goszcz) zginął na miejscu. Po tym wydarzeniu u aktora nastąpiła przemiana duchowa i znów zaczął wierzyć w Boga. Udziela się z ramach wywiadów "Katechezy 2.0" gdzie aktywnie zachęca młodzież do uczestnictwa w lekcjach religii.