Nowoczesne, multimedialne scenariusze lekcji religii oraz spotkania z uczniami

Czym jest katecheza 2.0?

favicon
Nasza misja

Czym jest Katecheza 2.0 ?

  • nowoczesny program wspierający nauczanie katechezy w szkołach
  • opracowany przez Fundację "Wypłyń na Głębię" we współpracy z ekspertami z dziedziny pedagogiki, katechezy, teologii oraz przeciwdziałania przestępczości
  • zawiera multimedialne materiały oraz zestaw profesjonalnych metod i narzędzi wspierających nauczanie katechetyczne
  • celem programu jest krzewienie wiary katolickiej w młodym pokoleniu i powstrzymanie obserwowanego spadku uczestnictwa w lekcjach religii
  • dedykowany katechetom, księżom i wychowawcom pracującym z młodzieżą

Elementy programu​

Główne cechy programu

1

Innowacyjne podejście
2

Opracowany z ekspertami
3

Profesjonalne metody
4

Stop laicyzjacji młodzieży
5

Szerokie grono odbiorców
6

Łatwość użytkowania

Powstrzymanie narastającego trendu laicyzacji wśród młodzieży.

0 %
młodzieży nie uczestniczy w żadnych praktykach religijnych

Ostatnimi laty obserwujemy ogromny spadek poziomu religijności młodych ludzi, którzy coraz rzadziej deklarują wiarę religijną i coraz rzadziej uczestniczą w praktykach religijnych. Instynktownie czujemy potrzebę renowacji życia duchowego młodych ludzi. Obserwujemy zjawisko laicyzacji w codziennym życiu, mediach i przede wszystkim w kontakcie z młodzieżą. Co zaś na ten temat zaś mówią dane statystyczne?

Najnowszy raport CBOS „Młodzież 2018” w sekcji „Religijność młodzieży i uczestnictwo w lekcjach religii w szkołach” prezentuje bardzo niepokojące dane.

Od kilku lat notujemy obniżanie się odsetków uczniów uczęszczających na lekcje religii w szkole. Badania pokazują, że problem narasta szczególnie w miastach. Począwszy od roku szkolnego 1990/1991 (gdy wprowadzono lekcje religii do szkół, a CBOS po raz pierwszy pochylił się nad tym zagadnieniem) obserwowaliśmy trend wzrostowy. W 2010 aż 93% badanych uczestniczyło w lekcjach religii.

Od tamtej pory wskaźnik ten zaczął diametralnie spadać spadać i w 2018 r. jedynie 70% uczniów (najmniej w historii badań) deklarowało udział w lekcjach religii.

0 %
o tyle spadł współczynnik uczestnictwa w katechezie jedynie w ciągu ostatnich 8 lat
Uczestnictwo w Katechezie wśród młodzieży w 2010 r.
Ogólny współczynnik 93%
Uczestnictwo w Katechezie wśród młodzieży w 2018 r.
Wsie oraz miasta poniżej 20 tys. mieszkańców 77%
Miasta od 100 tys. do 500 tys. mieszkańców 59%
Miasta powyżej 500 tys. mieszkańców 44%

W ciągu najbliższych lat sytuacja będzie się pogarszać.

Sale katechetyczne będą pustoszały. Wskazują na to najbardziej niepokojące dane w historii badań CBOS. Spośród młodzieży uczęszczającej na religię:

0 %
młodzieży twierdzi, że lekcje katechezy są jak wszystkie inne lekcje i niczym szczególnym się nie wyróżniają
0 %
młodzieży uważa katechezę za nudną oraz, że nic ważnego się na niej nie dzieje

Rozmowa księdza dr Jacka Buty (zastępcy Dyrektora Wydziału Katechetycznego Diecezji Włocławskiej) z Kacprem Gudzikowskim - współtwórcą i prowadzącym program.​

Twórcy projektu

Kacper Gudzikowski

Prowadzący filmy “Katechezy 2.0” współtwórca programu. Od ponad 10 lat pracuje z młodzieżą jako nauczyciel, animator kultury i wychowawca w Młodzieżowym Domu Kultury w Opolu i młodzieżowych ośrodkach wychowawczych. Przez 4 lata prowadził autorskie zajęcia biblijne i przygotowywał młodzież do bierzmowania w MOW w Stobrawie. Jako ewangelizator odwiedził dziesiątki szkół i parafii, dzieląc się świadectwem i swoim rapem. W 2019 został prowadzącym i gospodarzem w filmach przygotowywanych na potrzeby programu “Katecheza 2.0”.

Igor Gielniak

Prezes Fundacji "Wypłyń na Głębię" tworzącej projekt i jego opiekun. Wieloletni przedsiębiorca, organizator rekolekcji "Biznes po Bożemu". W pracy poza Fundacją, specjalizuje się w zarządzaniu kryzysowym. Doświadczenia wyniesione z trudnej sytuacji we własnej firmie, wykorzystuje dziś do pomagania innym przedsiębiorcom w przezwyciężaniu kryzysów. Stworzył serię rekolekcji dla przedsiębiorców ("Biznes po Bożemu"), podczas których pokazuje, że Pan Bóg jest w stanie wyciągnąć człowieka z każdej sytuacji. Absolwent: Uniwersytet Gdańskiego, International Marketing and Management Executive Program, BI, Oslo; Entrepreneurial Management and Executive Development, Florida Institute of Technology, USA. Ojciec piątki dzieci.

Sebastian Surowiec

Uczestnik i współprowadzący program “Katecheza 2.0”. Raper, autor tekstów, realizator nagrań. Mimo młodego wieku, ma już na koncie kilkanaście występów scenicznych (m. in. na "Festiwalu Wiary" w Hali Podpromie w Rzeszowie), album muzyczny (zatytułowany "Next Step") oraz udział w wielu chrześcijańskich projektach muzycznych (m.in. AmenBreak oraz Fresh Mercy Posse Cut). Student inżynierii akustycznej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Ambasadorzy

Ksiądz Jakub Bartczak

Kapłan, który od wielu lat łączy działalność duszpasterską w parafii z ewangelizacją poprzez muzykę hip-hop. Teledyski, z jego udziałem obejrzano 13 000 000 razy w serwisie YouTube. Wideoklipy księdza są prezentowane podczas lekcji katechezy i stanowią pomoc dydaktyczną podczas zajęć w szkołach. Kapłan został Ambasadorem Światowych Dni Młodzieży 2016. Był wielokrotnie gościem i bohaterem reportaży telewizyjnych (TVP 1), prasowych (Gość Niedzielny) i radiowych (Polskie Radio).

Bartek Krakowiak

Wychowany w alkoholowej rodzinie 24-letni warszawiak. Po pobytach w poprawczaku i ośrodku terapii uzależnień wrócił do narkotyków. Za ostatnie pieniądze kupił plecak i wybrał się pieszo do Medjugorie. Owocem pielgrzymki była zmiana życia i świadectwo nawrócenia, którym dzielił się z tysiącami ludzi podczas setek spotkań w szkołach, kościołach oraz w książce “Z Buta do Maryi”. Był gościem programów telewizyjnych (TVP1, TV POLONIA) i radiowych. Obecnie, jako popularny bloger i autor, skupia na swoim profilu na facebooku ponad 25 500 osób.

Radosław Pazura

Polski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny oraz lektor. Zaistniał w wielu filmach kinowych i telewizyjnych, w kilkunastu serialach i teatrach telewizji, grając główne oraz drugoplanowe role. W 2003 r. został ranny w wypadku samochodowym, w którym kierowca (Waldemar Goszcz) zginął na miejscu. Po tym wydarzeniu u aktora nastąpiła przemiana duchowa i znów zaczął wierzyć w Boga. Udziela się z ramach wywiadów "Katechezy 2.0" gdzie aktywnie zachęca młodzież do uczestnictwa w lekcjach religii.

Wyślij ten link uczniom
(zawiera film,
ankietę “Temat na rozkminkę” oraz zadanie domowe)

https://www.katechezadwazero.pl/98534-udostepnij-film-dawid-i-goliat/
Katechezadwazero

FREE
VIEW